Director of Public Relations

Dilara Tuncer is an experienced public relations and communications professional that joined the team in March of 2020. As Director of Public Relations of TransMedia Group, she devises and executes compelling PR campaigns for a broad range of clients. Maintaining strong relationship with top-tier media, her goals are to seamlessly tell the story of her clients and elevate their positioning as thought leaders in their respective industries.

 

She has landed coverage in print, online and broadcast outlets around the world, including: Forbes, NPR and Harper’s Bazaar. In addition to her extensive PR and marketing experience, Dilara has published articles in Haute Living and Miami New Times.

 

Dilara holds a Bachelor of Arts (B.A.) in English Language and Literature from Florida Atlantic University in Boca Raton, Florida.

# # #

 

Dilara Tuncer, ekibimize Mart 2020'de katılan, deneyimli bir Halkla İlişkiler ve İletişim uzmanıdır. TransMedia Group şirketinde Halkla İlişkiler Direktörü olarak görev alan Dilara, geniş bir müşteri yelpazesine, ilgi çekici PR kampanyaları tasarlamakta ve bu kampanyaları yürütmektedir. Dilara’nın hedefleri: üst düzey medya ile güçlü bir ilişki sürdürebilmek, müşterilerinin hikayesini sorunsuz bir şekilde anlatmak ve kendi sektörlerinde düşünce lideri olmaktır.

Dilara, Boca Raton, Florida'daki Florida Atlantic Üniversitesi'nden İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında Lisans mezununu olmuş (BA), Forbes, NPR ve Harper's Bazaar dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki basılı ve elektronik yayın kuruluşlarında yer almıştır. Geniş PR ve pazarlama deneyimine ek olarak, Haute Living ve Miami New Times'ta makaleler yayınlamıştır.

fb.png
ig.png
tw.png
yt.png
pinterest.png

(561) 750-9800

240 W. Palmetto Park Road, Suite 300

Boca Raton, FL 33432  USA

©2018 BY TRANSMEDIA GROUP